Rok 2021
Sto twarzy Lema – zdjęcie z pisarzem. Nietypowe urodziny z okazji 100. rocznicy urodzin autora „Bajek robotów”.
O akcji napisała strona miasta i jeden z portali miejskich:
https://www.bedzin.pl/aktualnosc-3968-obchody_roku_stanislawa_lema_w_szkole.html


Więcej na stronie: https://bibliog3.wordpress.com/2021/09/16/sto-twarzy-lema-zdjecie-z-pisarzem/
Rok 2019
Wygrana w Ogólnopolskim konkursie „Tysiąc powodów by czytać” organizowanym przez Empik. Szkoła Podstawowa nr 8 w Będzinie (gdzie pracuję od września 2018 r.) zdobyła 1000 książek dla biblioteki po miesięcznej walce o głosy. Można o tym przeczytać tutaj.
***
I miejsce dla uczennicy SP nr 8 – Ewy Olesiejuk – w Regionalnym Konkursie „Booktalking czyli gawęda o książce” – o konkursie można przeczytać tutaj.
***
Z okazji 90 rocznicy urodzin Rutki Laskier zorganizowałam konkurs międzyszkolny „Będzin w oczach Rutki Laskier” dla placówek z naszego miasta. O konkursie można przeczytać tutaj.
Wyniki:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 (drużyna: Wiktoria Taraszka, Nina Janecka),
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 (drużyna: Natalia Kowalczyk, Sandra Kobińska),
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 11 (drużyna: Milena Deńca, Oliwier Wójcik).
***
2016-2018 – Urlop macierzyński i wychowawczy
Rok 2014/ 2015
Dostaliśmy certyfikat za promowanie czytelnictwa na łamach ogólnopolskiego blogu edukacyjnego „Biblioteki Szkolne Online” 🙂
Przed naszą szkołą powiesiliśmy dla mieszkańców miasta półkę do wymiany książek w ramach akcji „Bookcrossing”. Zrobiliśmy ją z uczniami. Jak wyglądały prace, można zobaczyć tutaj.
O półeczce pisano też na stronie Urzędu Miejskiego w Będzinie.
***
Promowaliśmy naszą bibliotekę szkolną na IX Krajowej Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy w Warszawie. Zebraliśmy dużo pochwał za aktywną działalność. Poniżej plakat o naszych przedsięwzięciach. Więcej można zobaczyć tutaj.
O wydarzeniu pisano też na stronie Urzędu Miejskiego w Będzinie.
***
Jesteśmy mądrą szkołą, dlatego czytamy naszym uczniom. Od roku 2014 dołączyliśmy do grona tych, którzy robią podobnie razem z „Fundacją ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Więcej: tutaj. Przykład, jak realizujemy kampanię – tutaj.
***
Nasza szkoła przystąpiła do Projektu Krokus Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście, które w Polsce propaguje Żydowskie Muzeum Galicja. Projekt (który realizuję wspólnie z nauczycielką historii, Agatą Durbacz) pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu i na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.
Mamy już za sobą pierwszy etap projektu, czyli posadzenie cebulek krokusów, które zakwitną na wiosnę. Symbolizują one tysiące dzieci, które zginęły w czasie II wojny światowej.
Zapoznamy się też bliżej z trudną tematyką II wojny światowej – odbędą się warsztaty i lekcje muzealne. To szczególnie ważne dla uczniów naszej szkoły – bo chociaż z programu gimnazjalnego usunięto te treści i przeniesiono je do liceum, to nasi uczniowie powinni o tym okresie wiedzieć więcej. W końcu nasze gimnazjum ma długą historię, bo budynek wybudowano przed wojną, a w jego murach mieściła się placówka żydowska zwana „szkołą Rapaporta”.
Podsumowanie projektu tutaj.
O wydarzeniu pisano też na stronie Urzędu Miejskiego w Będzinie.
***
Ogólnopolskie Wybory Książek w naszej bibliotece. Co i jak wybierali uczniowie – tutaj.
***
Biblioteka wraz z nauczycielką historii zorganizowała dla uczniów klas szóstych naszego miasta konkurs „Będzin – spotkanie z historią”. Jak się bawiliśmy można zobaczyć tutaj.
***
Od 2014 r. w naszej bibliotece bawimy się słowami. Wszystko dzięki autorskiemu projektowi twórczemu bibliotekarki „Baw się słowami”. Jak to wygląda, można zobaczyć tutaj i tutaj.
Rok 2013
Można powiedzieć, że reklamowanie książek to nasza specjalność – już po raz kolejny wzięliśmy udział w Powiatowym Konkursie dla Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych „Booktalking”, który zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach.
Patryk Zojdź, którego przygotowałam do konkursu, zareklamował tak dobrze książkę, że jury przyznało mu II miejsce!
Tak przekonująco Patryk zachęcał do sięgnięcia po książkę Niekrytego Krytyka:
Tutaj można przeczytać relację szczegółową z konkursu: https://bibliog3.wordpress.com/2013/12/05/zapraszamy-do-reklamy-ksiazek/
A tutaj o naszej bibliotecznej przygodzie z Niekrytym: https://bibliog3.wordpress.com/2013/10/03/rekord-z-niekrytym-krytykiem/
Rok 2012
Po raz drugi wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie na projekt edukacyjny „Póki nie jest za późno” organizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. (O naszym pierwszym projekcie można przeczytać w relacji z 2010 r.)
W tym roku zgłosiliśmy swój udział, wysyłając pracę „W getcie będzińskim…”. To album o historii getta, którego granice przebiegały niedaleko naszej szkoły. Wielu uczniów Gimnazjum nr 3 mieszka dziś na tych ulicach, gdzie w czasie II wojny światowej stłoczono żydowskich mieszkańców Będzina i okolic.
Pracę wykonały uczennice klasy III, ich działania koordynowałam ja, a pomagała mi nauczycielka historii.
Zajęliśmy w tym konkursie 3 miejsce, pozostawiając w tyle 19 szkół z całej Polski. Relacja z wyjazdu znajduje się tutaj.
***
W tym roku wzięliśmy też udział w Powiatowym Konkursie Historycznym „My z Kopernika”, który zorganizowało przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO im. M. Kopernika. Zajęliśmy 1 miejsce.
Na konkurs przygotowaliśmy pracę o absolwentach liceum, którzy związani są z Gimnazjum nr 3 w Będzinie. Uczniowie przeprowadzili wywiady z nauczycielami naszej szkoły (Paniami: Adą Strzemińską, Kamillą Rybarz, Izabelą Tumas) oraz mamą jednego z naszych uczniów, Panią Ewą Laskowską. W pracy znalazły się też zdjęcia sprzed lat: z wycieczek, grupowe fotografie klasowe i inne, robione na terenie liceum. Do pracy dołączyliśmy CD z nagranym w Koperniku filmikiem sprzed lat.
Pracę wykonali uczniowie klas 2 i 3 pod kierunkiem moim i nauczycielki historii.
Szczegóły dotyczące naszej pracy konkursowej i uroczystości 110-lecia liceum, na którym odbieraliśmy za nią nagrodę, znajdują się tutaj.
Rok 2011 zapisuje się w historii naszej biblioteki szkolnej jako przełomowy – upływa na komputeryzacji przy pomocy programu MOL Optimum firmy Vulcan.
Wprowadzanie do programu danych bibliograficznych całego księgozbioru jest procesem wymagającym zaangażowania i bardzo czasochłonnym (prace rozpoczęłam w połowie 2010 r.) Wszystko można by przyspieszyć, zamykając bibliotekę dla użytkowników i skupiając się tylko na komputeryzacji, ale nie chciałam uciekać się do tak radykalnych sposobów, bo wiem, że biblioteka jest Wam potrzebna.
Od września 2010 r. prowadzę również elektroniczną rejestrację wypożyczeń.
Po zakończeniu komputeryzacji kompletny katalog zbiorów chciałabym umieścić na serwerze zewnętrznym, żeby umożliwić czytelnikom przeglądanie go online, co pozwoli m.in. na zamówienie książki przez internet.
W roku 2010 razem z nauczycielką historii koordynowałam prace uczniów klas II i III nad projektem edukacyjnym w ramach konkursu „Póki nie jest za późno”, który zorganizowało Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu. Tematem konkursu był współczesny stan miejsc, obiektów i znaków pamięci na terenie całej Polski oraz losy ludzi z nimi związanych.
Nasza prezentacja multimedialna „Będzin – dawna Jerozolima Zagłębia” zdobyła I wyróżnienie. Przedstawiłyśmy w niej historię naszego miasta – dawnego miasteczka żydowskiego, historię II wojny światowej w Będzinie i represje wobec Żydów oraz wszystkie ślady bytności (np. tablice pamiątkowe) i miejsca pamięci martyrologii Żydów na terenie miasta (pomniki).
W prezentacji oprócz zdjęć i tekstu można było posłuchać muzyki – i to jakiej! Piosenkę o naszym mieście śpiewała kiedyś sama Hanka Ordonówna. Autorem tekstu jest Julian Tuwim.
O wyjeździe do Łambinowic można poczytać tutaj.
W 2008 roku razem z uczennicami klas II i III oraz nauczycielką historii, Agatą Durbacz, przystąpiliśmy do programu edukacyjnego „Przywróćmy pamięć” realizowanego przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
W ramach naszego projektu – „Śladami Rutki Laskier”, zapoznaliśmy się z historią Rutki, dziewczynki, która mieszkała w Będzinie, pisała tu w czasie wojny pamiętnik, który ukryła w getcie. Potem z rodziną trafiła do Auschwitz, gdzie zginęła. Jej pamiętnik przechowała koleżanka, Stanisława Sapińska, która w 2005 r. poinformowała o jego istnieniu, a który wydano w 2006 roku. (Ja uczestniczyłam w redagowaniu 2. i 3. wydania – szczegóły w zakładce „Moje publikacje”.)
Odwiedzaliśmy miejsca związane z Rutką, poznawaliśmy jej historię i historię Żydów w naszym mieście. Na wystawie, w marcu 2009 r., która była podsumowaniem naszych prac, gościliśmy m.in. ówczesnego ambasadora Izraela w Polsce, Davida Pelega.
W 2007 roku razem z uczniami klas II i nauczycielką informatyki, Elżbietą Krawczyk, stworzyliśmy stronę o historii naszego miasta „Będzin – Trails of History”, która zajęła I miejsce w międzynarodowym konkursie CyberFair! Rok wcześniej uproszczona wersja tej strony zajęła I miejsce w polskiej edycji tego konkursu.
Zachęceni sukcesem z 2007 roku, w 2008 stworzyliśmy w tym samym składzie kolejną stronę o naszym mieście – tym razem o wydarzeniach kulturalnych „Będzin – przygoda z kulturą”, którą wystawiliśmy zarówno w polskiej jak i międzynarodowej edycji konkursu.
I cóż… Znów powodzenie! Zajęliśmy I miejsce w konkursie międzynarodowym CyberFair (pokonując m.in. strony z Tajwanu, Chin czy Filipin) oraz II miejsce w edycji polskiej!
This page has the following sub pages.
[…] Przedsięwzięcia […]
[…] Przedsięwzięcia […]
Coś więcej można przeczytać o inicjatywie „Weź książkę”?
Oczywiście! Więcej można poczytać tutaj: https://bibliog3.wordpress.com/2015/04/23/wez-sobie-ksiazke/
Pozdrawiam! 🙂
Dziękuję.