Kto pamięta te charakterystyczne maleństwa? Chyba już tylko ci, co urodzili się w latach 80. lub wcześniej.
Tę słynną serię „Z wiewiórką” zainicjowało Biuro Wydawnicze Ruch, a kontynuowała Krajowa Agencja Wydawnicza. Wydawana była w latach 1970-1989, ukazało się 118 tytułów, a łączny nakład tych książeczek wyniósł aż 34,6 miliona egzemplarzy!
Dedykowana była najmłodszym, a „książeczki” to w tym przypadku odpowiednie słowo, bo wszystkie miały mały format, akurat do dziecięcej dłoni – jedynie 13×14 cm.
Okładki projektował (w większości) Janusz Stanny, wybitny polski rysownik, laureat licznych nagród. Każda książeczka miała na czwartej stronie okładki charakterystyczne czarne logo. Takie samo, w żółtym kolorze, znajdowało się na stronie tytułowej.
A w środku wiersze, rymowanki i opowiadania – głownie autorów o ugruntowanej pozycji literackiej, ale i zdarzali się również współcześni, debiutujący.
W każdej książce zachowywano odpowiedni stosunek – na jedną stronę tekstu przypadała jedna ilustracja. Liczba stron również pozostawała stała – zawsze było ich 24.
Przeglądając te tytuły czuję się niezwykle – na widok niektórych ilustracji przenoszę się nagle w czasie. Okazuje się, że dobrze pamiętam te obrazki z dzieciństwa, czasami nawet bardziej od towarzyszących im tekstów, a to znaczy, że ilustracje pozostają ważnym (najważniejszym?) elementem w książkach dla najmłodszych.
Przez częste oglądanie, czytanie i zapamiętywanie nabywają niezwykłej mocy przywracania nam w przyszłości tego, co wydawało się utracone bezpowrotnie.
- Ilustracja: Janusz Stanny. W: Jan Brzechwa „Fruwająca krowa”, KAW 1979.
- Ilustracja: Julitta Karowska-Wnuczak . W: Maria Ewa Letki „Spacer”, KAW 1977.
- Ilustracja: Zygmunt Zaradkiewicz. W: Stanisław K. Stopczyk „Wizyta pana generała”, KAW 1980.
- Ilustracja: Zygmunt Zaradkiewicz. W: Grzegorz Walczak „Wiatrodmuch”, KAW 1982.
- Ilustracja: Małgorzata Różańska. W: Marian Orłoń „Florentynka”, KAW 1979.
- Ilustracja: Andrzej Bieńkowski. W: Marian Orłoń „Ami znaczy przyjaciel”. KAW 1980.
Informacje o serii zaczerpnięte z:
„Nowy słownik literatury dla dzieci i młodzieży”. Warszawa 1979.
Elżbieta Jamróz-Stolarska „Serie literackie dla dzieci i młodzieży w Polsce w latach 1945-1989. Produkcja wydawnicza i ukształtowanie edytorskie”. Warszawa 2014.
Skomentuj