Jest w centrum Będzina miejsce zwane przez mieszkańców „bramą Cukermana”. W kamienicy stojącej przy uliczce, która wychodzi na plac 3 Maja już kilka lat temu odkryto prywatny dom modlitwy. W mieszkaniu na piętrze, pod warstwami farby, kryły się na ścianach piękne malowidła żydowskie, które na światło dzienne wydobyli pod okiem fachowców uczniowie I LO im. M. Kopernika w roku 2007.
To już drugie miejsce tego rodzaju odkryte w naszym mieście w ostatnich latach (wcześniej odnaleziono synagogę Mizrachi, o której pisałam tutaj niedawno).
Obiektem przy alei Kołłątaja zainteresowała się grupa młodych ludzi, która zawiązała Fundację Brama Cukermana, i która opiekuje się tym miejscem.
Jednym z bardzo udanych przedsięwzięć Fundacji jest „Hurtownia Manufaktury” (realizacja w 2008 roku). Na fasadach będzińskich budynków zawisły tabliczki z informacją o tym, jakie przedsiębiorstwa znajdowały się w danym miejscu w okresie międzywojennym. Nie są to jednak takie sobie zwykłe tabliczki – wzorowano je na reklamach firm z przedwojennej książki telefonicznej. Wyglądają tak:
I oto kolejna, wspaniała inicjatywa Fundacji: Opowieści Nieobecnych.
Na stronie http://opowiescinieobecnych.org/ zamieszczono serię audioprzewodników o miejscach związanych z kulturą żydowską na terenie województwa śląskiego.
Nagrań o historycznych miejscach w jedenastu miastach naszego regionu (m.in. w Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu) można posłuchać w internecie lub pobrać za darmo na dowolny nośnik i wysłuchać w terenie.
Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są Karolina i Piotr Jakoweńko – niezwykle kreatywni ludzie z pasją. Wyciskarkę do cytrusów w kształcie katowickiej hali sportowej „Spodek” ich projektu zawiozłam w ubiegłym roku w prezencie znajomym do Luksemburga, jako ciekawy gadżet regionalny.
Podsumowanie realizacji audioprzewodników Opowieści Nieobecnych „Cukerman u Cohna”, czyli:
- spotkanie z członkami Fundacji Brama Cukermana,
- promocja spotu reklamowego Opowieści Nieobecnych,
- słuchanie audioprzewodników
odbędzie się 27 stycznia 2012 r. w Galerii „Kronika” w Bytomiu o godz. 18.00.
Cudownie! 🙂
Tabliczki niedawno odkryłam na własne oczy… świetny pomysł. Bardzo się cieszę z tego powodu, że wielu młodych ludzi (w moim wieku!)jest również zainteresowanych historią II WŚ.
A ja się cieszę, że historią II wojny światowej interesują się nawet młodsi od Ciebie – czyli nasi gimnazjaliści. Dzięki nim książki o tej tematyce są w nieustannym ruchu :).
Bardzo dobry pomysł z tymi tabliczkami 🙂 W Tarnowie można było by się pokusić na podobne.
Zasięg działania Fundacji Brama Cukermana nie jest tak daleki, ale w takim razie to pole do popisu dla kogoś, kto pomysł podchwyci i rzecz doprowadzi do końca właśnie w Tarnowie. A może Ty zainteresujesz tym kogoś?