Zbliża się koniec października, już dawno zapomnieliśmy o letnich eskapadach, przed nami słoty jesienne, ulubione ulewy, chlapy i błoto po kolana. A ja na przekór – przywołam wakacyjne obrazy – oczywiście nie bez związku z książkami.
Każdy kojarzy Carlo Collodi – włoskiego pisarza żyjącego w XIX wieku, z jego najsłynniejszą książką – „Le avventure di Pinocchio” („Przygody Pinokia”) znaną na całym świecie po prostu jako „Pinokio”. Przetłumaczono ją na ponad 260 języków i dialektów!
Warto wspomnieć, że „Pinokio” był drukowany najpierw w odcinkach, jako „Storia di un burattino” („Historia drewnianego pajaca”) w pierwszej włoskiej gazecie dla dzieci „Giornale dei bambini” w 1881 roku. W formie książkowej został wydany w 1883 roku.
I ja właśnie o tym miasteczku – Collodi to malutka miejscowość położona w pięknej, pagórkowatej okolicy. Miasteczko musi być niebywale wdzięczne pisarzowi, bo teraz żyje z turystów, którzy przyjeżdżają z dziećmi odwiedzić tamtejszy Park Pinokia.
W miasteczku znajduje się pomnik Dżeppetta i Pinokia, przy wyjeździe stoi wielki, drewniany pajac – trudno go przeoczyć. Pinokio stał się dobrem narodowym, w każdym toskańskim sklepie (i nie tylko toskańskim) można kupić jego drewnianą podobiznę w dowolnej wielkości – od 3 cm do 1,5 metra. I pomyśleć, że pisarz klepał czasami słodką biedę! Zmarł w 1890 roku, zanim twór jego wyobraźni zdążył uczynić go sławnym, a mógłby żyć teraz dostatnie z samej tylko sprzedaży drewnianych marionetek…
W miasteczku Collodi znajduje się też piękny Pałac Garzoni z cudownym historycznym ogrodem z XVII wieku. W pałacowej kuchni pracowali rodzice Carlo Collodi (Lorenzini).

Do gospody "Pod Czerwonym Rakiem" Pinokio zawędrował w XIII rozdziale. W tle po lewej zabytkowy Pałac Garzoni.
[…] A kto chciałby zobaczyć, jak wygląda miejscowość, od której autor Pinokia – Carlo Lorenzini przyjął pseudonim Collodi – może zobaczyć to w tym wpisie. […]
[…] Zamieszczam wystąpienie Juniora Shitta z Italii. Opowiadał o książce, o której już co nieco tutaj i tutaj pisałam, czyli o historii najsłynniejszego drewnianego pajacyka świata, […]