Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego pomysłodawcą był wydawca i dziennikarz z Walencji, Vicente Clavel Andrés, który w 1923 roku zorganizował pierwszy Festiwal Książki Hiszpańskiej.
Od 1964 roku Święto Książki przejęły inne kraje hiszpańskojęzyczne, a w 1995 roku UNESCO ogłosiło dzień 23 kwietnia „Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich”.
Dlaczego właśnie 23 kwietnia? Bo to data znacząca dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616, zmarli Miguel de Cervantes i William Shakespeare.
Symbolem tego dnia jest czerwona róża, co wiąże się z obchodzonym w Hiszpanii 23 kwietnia dniem św. Jerzego, legendarnego pogromcy smoka. W rocznicę tego wydarzenia Hiszpanie wręczali kobietom czerwone róże, które miały wyrastać z kropel krwi zabitej bestii, w zamian dostawali zaś książki od ukochanych.
Z okazji Dnia Książki postanowiłam przedstawić Państwu najstarsze mieszkanki moich regałów. To prawdziwe staruszki – jedna ma 152 lata, druga 125!
Pierwsza nie zachowała oryginalnej okładki, ma oprawę introligatorską, za to po 150 latach papier tak biały, że niektóre nowiutkie koleżanki z XXI wieku żółkną ze wstydu z powodu strasznej jakości papieru, na którym zostały wydrukowane.
150-letni zabytek to VIII tom „Pism” Adama Mickiewicza wydany w 1858 roku nakładem S. H. Merzbacha w Poznaniu. Zawiera wykłady Mickiewicza „Rzecz o literaturze słowiańskiej” wygłoszone w latach 1841-1843 w Kolegium Francuskim.
Druga książka-babcia jest młodsza od poprzedniczki i ma piękną, oryginalną okładkę. To „Dzieła” Adama Mickiewicza. Jako miejsce wydania podano Lwów (Gubrynowicz &Schmidt) oraz Paryż (Księgarnia Luksemburska). Książka zawiera m.in. „Giaura”, „Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” oraz „Jakub Jasiński albo Dwie Polski” i „Konfederaci barscy” w wersji polskiej i francuskiej.
Obydwie książki pochodzą z darów (na stronach tytułowych widnieją pieczątki poprzedniego właściciela) i zapisano je w inwentarzu naszej biblioteki 28 marca 1958 roku.
Zabytkowe wydania otoczone są szczególną pieczą i rzadko wystawiane na widok publiczny. Na co dzień chroni je specjalny system: duchy przeszłości i nowoczesny zamek.
Skomentuj